Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter

مدل کسب و کار ناب چیه؟

یه مسئله خیلی مهم توی بعضی از کسب و کارها و به خصوص کسب و کارهای نوپا و استارتاپی اینه که عموما توی شرایط عدم قطعیت کار میکنن. اگه بخوام خیلی راحتتر بگم، داستان اینه که یه چیزی دارن درست میکنن که اصلا نمیدونن وضعیت مشتری چطوریه، آیا نیازش رو تحت پوشش قرار دادن، اصلا برای مشتری مهمه یا نه و خیلی چیزای دیگه. البته درسته که قبل از شروع کار بحثهایی مثل آنالیز مشتری اینا رو انجام دادن ولی از این مرحله تا زمانی که مشتری حاضر بشه بخاطر کار پول بده راه درازی داریم.

لازم به یادآوری هست که ما قبلا مبحث مدل کسب و کار و بوم کسب و کار استروالدر رو توی یکی از مطالب دیگه مطرح کردیم. اینجا داریم مبحث مدل کسب و کار ناب رو مطرح میکنیم که یه جورایی ارتقا یافته مدل کسب و کار بخصوص برای کارهای دارای عدم قطعیت یا ریسک بالاتر هست. اگه خواستین در خصوص خود مدل کسب و کار بیشتر بدونید میتونید از اینجا و اینجا مطالعه کنید.

اساس و پایه مدل کسب و کار ناب رو اش موریا (Ash Maurya) پایه‌گذاری کرد. ایشون بعد از این که روی کسب و کارهای خودشون تست‌های مختلفی رو انجام دادن، در نهایت یه سری موارد رو از بوم کسب و کار استروالدر حذف کردن و یه سری موارد رو اضافه کردن. اساس این کار هم بر اساس مواردی انجام شده که توی یه استارتاپ بیشترین عدم قطعیت و ریسک رو ایجاد میکردن. به این ترتیب ابزاری رو ساختن که میتونه تا حد ممکن شاخص‌های خوبی رو در اختیارمون قرار بده.

بوم مدل کسب و کار ناب

آخر سری اش موریا یه بوم جایگزین پیشنهاد داد که بوم مدل کسب و کار ناب یا Lean Canvas بهش میگیم. همونطور که گفتم بر اساس نیازهای اصلی و خیلی مهم استارتاپ‌ها، توی این بوم که یه ابزار دیگه برای طراحی مدل کسب و کار هست، یه سری آیتم‌ها از بوم استروالدر حذف شده و یه سری موارد دیگه بهش اضافه شده. توی ادامه به بررسی اجزای این بوم پرداختیم.

بوم مدل کسب و کار ناب
بوم مدل کسب و کار ناب

مطالب مرتبط

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
مشترک
دریافت پیام از طریق
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سایر مطالب

من یا ما؟ آزمون ریاکاری و صداقت

من یا ما؟

۱۹ اسفند ۱۳۹۸
5S

5S

۰۱ دی ۱۳۹۸
باتنا - BATNA

باتنا – BATNA

۰۱ دی ۱۳۹۸
زوپا

زوپا – ZOPA

۰۱ دی ۱۳۹۸
اهمیت مذاکره حرفه‌ای

اهمیت مذاکره حرفه‌ای

۰۱ دی ۱۳۹۸
امید امرایی و زینب وصال تشکر از بچه های uxshiraz تجربه کاربری شیراز

تشکر از بچه های uxshiraz

۰۱ دی ۱۳۹۸
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
به بالای صفحه بردن