Share on linkedin
Share on telegram
Share on email
Share on facebook
Share on google
Share on twitter

لطفا بدون قرارداد مکتوب کار نکنید. دوستی به جای خودش، مکتوب کردن مسائل هم به جای خودش. 

به نظرم اومد یه سری مواردی که نیازه موقع نوشتن قراردادهای مشارکت در نظر گرفته بشه رو اینجا مطرح کنم. این موارد بخصوص در رابطه با استارتاپ‌ها خیلی اهمیتش بیشتره. مواردی که نوشتم ترتیب خاصی نداره و تقریبا همشون اهمیت زیادی دارن. مسئله اینجاست که در آینده وقتی که با مشکلی مواجه بشین همین یه برگ کاغذه هست که توی محکمه قضایی تعیین کننده میشه. پس بنویسید!

 1. یه دفعه‌ای نرید شرکت ثبت کنید! یه مشکلی که عموما پیش میاد اینه که یه سری آدما اهل بلف زدن هستن؛ که ما اله میکنیم ما بله میکنیم. ولی وقتی که میرید توی کار دوزارم فعالیت نمی‌کنن. به عنوان تجارب قبلی پیشنهادم اینه که قبل از این که کارتون به ثبت شرکت و اینا برسه که ماهیت حقوقی پیدا کنه و کار به شکلی بشه که دیگه نتونید طرف مقابلی که به تعهدات پایبند نبوده رو ازش خداحافظی کنید از ابزار قرارداد استفاده کنید. 
 2. با توجه به بند قبلی، قراردادها رو فازبندی کنید و برای هر فاز یه سری شاخص کمی در نظر بگیرید. این شاخص‌های کمی تعیین کننده ادامه همکاری شرکا برای ورود به گام بعدی باشه؛ و تعیین بشه که اگه شرکا به تعهداتشون عمل نکردن چه اتفاقی میخواد بیفته؟ (برای نمونه قرارداد فسخ میشه یا مبلغ جریمه وجود داره یا …)
 3. بچه‌هایی که قراره دانش فنی خودتون رو به عنوان آورده ببرین توی کار. حتما دقت کنید که تا زمانی که به فاز ثبت شرکت و حقوقی شدن کار نرسیدین، حتما قید شده باشه که مالکیت سیستم و سورس‌ها مربوط به شماست و صرفا بعد از حقوقی شدن بقیه امکان دسترسی بهش رو خواهند داشت. البته از اون ورم قید بشه که شما به عنوان افراد دارای دانش پیاده‌سازی تا زمانی که این قرارداد ادامه داره اجازه بهره‌برداری یا سو استفاده از این کدها یا ابزارها رو نخواهید داشت. اینطوری نه شما میتونید دور بزنید نه طرف‌های مقابلتون.
 4. حتما توی قرارداد مباحث مربوط به سرمایه‌ی آتی شرکت قید شده باشه؛ به این شکل که افزایش سرمایه در آینده روندش کاملا مشخص باشه. بخصوص عزیزانی که میخوان با شرکایی که سرمایه‌گذار مالی قراره انجام بدن میخوان شریک بشن و یه بخش سهام رو به اونا واگذار کنن. عموما وسطای کار (البته با در نظر داشتن درصدهای مشارکت) طرف مقابل یهویی یه افزایش سرمایه‌ی بزرگ میده و سهم شما به شدت رقیق میشه. حالا خر بیار باقالی بار کن!!! 
 5. در خصوص فروش سهام هم دقیقا توی قراردادها قید شده باشه که به چه صورت خواهد بود. آیا به نسبت کسر میشه یا فقط از سهام بعضیا صرف سهام انجام میشه؟
 6. مباحثی مثل منع رقابت اینا هم اگه میبینید نیازه قید بشه. اینطور نباشه که طرف وقتی فهمید چی به چیه بگه بای بای! بعد بره خودت مجدد سیستم موازی راه بندازه. البته رقابت خیلی عالیه توی کسب و کار؛ ولی رقابت سالم. نه این که کل هزینه‌های تست سیستم رو شما داده باشین و طرف مقابل بره و از دانش ایجاد شده با هزینه خیلی کمتر سیستم مشابه راه بندازه.
 7. بحث عدم افشای اطلاعات یا توی قرارداد و یا به صورت جداگانه قید شده باشه. (نمونه کلی قراردادشو قبلا اینجا آوردم) ولی یادتون نره که جزئیاتش مشخص باشه. البته قبلا هم این مورد رو تاکید کرده بودم ولی خیلیا تماس داشتن باهام که عینا فقط متن قرارداد نمونه رو کپی کرده بودن. لطفا دقیقا قید بشه که چه مواردی شامل حال اطلاعات قابل افشا هست که باید از افشاشون جلوگیری به عدم بیاد!
 8. در خصوص بند فسخ قرارداد، روی جزئیات فسخ حتما دقت کنید. یه جوری نباشه که طرف به راحتی فسخ بکنه و وقتی خرش از پل گذشت بره سو استفاده کنه.
 9. فازهایی که گفتم توی روند قرارداد در نظر گرفته بشه طوری لحاظ کنید که در انتخاب هر فاز امکان محاسبه وجود داشته باشه که آیا به شاخص‌های کمی رسیدین یا نه؛ و این که هر کسی واقعا تعهداتشو انجام داده یا نه.
 10. بحث‌های مربوط به تامین مالی پروژه دقیقا قید بشه که به چه شکل و از سوی چه کسایی و تا چه زمانی قراره انجام بشه.
 11. اگه یکیتون آورده اجتماعی یا آورده دانش فنی داره، دقیقا قید بشه که تا چه زمانی قراره این موارد به عنوان آورده شما توی سیستم بیاد و در قبالش منافع مستقیم نداشته باشید؟ یه وقت نره توی پاچتون که بگن شما قرار بوده دانش فنی بیاری و تا آخر عمر باید مفتکی کار کنی و فقط منتظر سود یا فروش سهام باشین ولی طرف مقابل تا یه زمان مشخص صرفا آورده مالی داشته باشه. در حقیقت آورده‌ها باید ارزشگذاری بشن و بر اساس درصد سهام‌ها و میزان ارزش هر کسی تا یه زمانی قراره آورده داشته باشه و از اون زمان به بعد خود سیستم باید خودشو تامین کنه؛ و یا این که توافق جدیدی انجام بشه.
 12. قراردادهای چند فازه حتما ناظر داشته باشه. اونم ناظری که مورد توافق طرفین باشه نه این که دوست یکیشون!
 13. تعهدات و شرح خدمات هر دو تاشون به صورت دقیق برای هر کدوم از شرکا قید بشه که اگه کار جدید نیاز شد نره توی پاچتون! برای فعالیت‌هایی که در نظر گرفته نشده باید توافق مکتوب بعدی وجود داشته باشه. اگرچه بهتره که از همون اول با گرفتن مشاوره، اکثر موارد احتمالی در نظر گرفته شده باشه.
 14. وجه التزام یا جریمه یا بالاخره یه چیز الزام آور حتما توی قرارداد باشه. توی بحث حقوقی و مالی دوستی موستی خبری نیست ازش. روزش که برسه همیشه این احتمال وجود داره که دور بخورید و اون موقع هی بگین که حق با شماست؛ هیشکی گوشش بدهکار نیست!
 15. مسئله بعدی همخوانی بندهای قرارداد با قانون تجارت هست. بعضی وقتا یه سری افراد شیطنت میکنن و در ظاهر یه بند توی قرارداد میارن که انگاری به نفع شماست؛ اما در واقع این بند توی مجامع قضایی باطل هست!! داستان چیه؟! برای نمونه مثلا مورد قید شده توی اون بند با قانون تجارت مغایرت داره و به همین راحتی سرتون کلاه میره!

مطالب مرتبط

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
مشترک
دریافت پیام از طریق
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

سایر مطالب

من یا ما؟ آزمون ریاکاری و صداقت

من یا ما؟

۱۹ اسفند ۱۳۹۸
5S

5S

۰۱ دی ۱۳۹۸
باتنا - BATNA

باتنا – BATNA

۰۱ دی ۱۳۹۸
زوپا

زوپا – ZOPA

۰۱ دی ۱۳۹۸
اهمیت مذاکره حرفه‌ای

اهمیت مذاکره حرفه‌ای

۰۱ دی ۱۳۹۸
امید امرایی و زینب وصال تشکر از بچه های uxshiraz تجربه کاربری شیراز

تشکر از بچه های uxshiraz

۰۱ دی ۱۳۹۸
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
به بالای صفحه بردن