همیشه قرار نیست یه #مذاکره همون اول کاری موفقیت‌آمیز باشه. خب توی این حالت باید یه سری گزینه رو از قبل شناسایی کرده باشیم که بتونیم با استفاده از اونا #مذاکره رو به یه سرانجامی برسونیم. این گزینه‌ها رو #باتنا (#BATNA) میگیم.
در حقیقت اگه #باتنا ها رو شناسایی کرده باشیم یه سری اتفاقات خوب میتونه بیفته. برای نمونه زمانی که مذاکره با شکست مواجه بشه ما گزینه پیشنهادی خودمون رو همچنان داریم. همچنین باعث میشه مذاکره‌کننده، قدرتمند وارد میدان بشه و توی موضع ضعف قرار نگیره.
فقط باید حواسمون باشه که اگر درست و به جا از #باتناها استفاده نشه، میتونن یه سری خطرات و خسارت‌هایی رو هم برامون ایجاد کنن و خودمون رو توی دام بندازن. یه سری از دام‌های پیش رو مواردی مثل اینا هستن:
1- سطح انتظاراتمون رو بیش از اندازه کاهش بده و برای رسیدن به نتیجه، قبل از این که بدونیم طرف مقابل چه حداقل‌ها و انتظاراتی داره، ما از سطح انتظارت خودمون کم کنیم.
2- بعضی وقتا زودتر از موعد #باتناها رو میذاریم روی میز! این باعث میشه بعدها نتونیم به شکل موثری از اونا استفاده کنیم. توی این حالت اگه طرف مقابل دانش و توانایی کافی رو داشته باشه میتونه به راحتی ما رو توی موضع ضعف قرار بده.
3- استفاده از بلف به میزان کافی و در زمان مناسب یکی از مسائل دیگه هست. باید حواسمون باشه وقتی که #باتنای مناسب نداریم، استفاده از بلف (از هر نوعی که باشه) در صورتی که طرف مقابل دست ما رو باز کنه باعث ضرر و زیان برای خودمون میشه. پس درست و به جا از بلف استفاده کنید!!
4- اگرچه داشتن #باتناهای متعدد میتونه مسئله‌ی خوبی باشه، ولی بعضی وقته باعث میشه به اصطلاح از سر شکم سیری مذاکره به هم بخوره.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
به بالای صفحه بردن